Mladi u Boru su uključeni u različite inicijative i događaje posvećene zaštiti životne sredine, ali nedovoljno. Ovo je za „Timočke“ izjavio Vladimir Stojičević, predsednik UG „Glasno za omladinu“.
-Danas su mladi aktivni u oblasti ekologije uglavnom kroz lokalne omladinske organizacije, dok su ranije bili uključeni u aktivnosti koje se sprovode sa ciljem zaštite životne sredine i preko Unije srednjoškolaca i učeničkih parlamenata. U poslednje vreme, digitalne platforme i društvene mreže omogućavaju mladima da šire informacije i organizuju online kampanje za zaštitu životne sredine, čime dodatno povećavaju svoj uticaj i dopiru do šire publike-kaže Stojičević.
On naglašava da je važno podstaći mlade na aktivno učešće u oblasti ekologije I zaštite životne sredine , kako kroz edukaciju, tako i kroz konkretne akcije i projekte.
-Potrebna je veća podrška pre svega škola i nevladinih organizacija jer je ovo jedan od ozbiljnih problema koji se tiče svih građana. Inicijative postoje, ali nisu uvek dovoljno sveobuhvatne ili pristupačne mladima. Škole nisu dovoljno uključene, Iako se ekologija pominje u školskom programu, često je to nedovoljno praktično i inspirativno za mlade. U okviru “Škole čistog vazduha” hteli smo da pokažemo da je potrebno da ove obrazovne ustanove budu pokretači sličnih projekta i da ta tema bude više prisutna nego što je trenutno-dodaje naš sagovornik.
Udruženje građana „Glasno za omladinu“ aktivno učestvuje u lokalnim ekološkim inicijativama.
-Organizovali smo akcije čišćenja i podizanja svesti o zaštiti životne sredine, kao što je „Potraga za čistijom sredinom“. Takođe, kroz projekte poput „Glasno za sport“, uredili smo sportske terene, doprinoseći stvaranju zdravijeg i čistijeg okruženja za mlade. Naše aktivnosti uključuju i organizaciju tribina i seminara, kao i podnošenje inicijativa u cilju unapređenja kvaliteta života u Boru. Bili smo organizatori i ekoloških protesta zbog zagadjenja vazduha-naglašava Stojičević.
On smatra da je neophodno povećati svest o važnosti zaštite životne sredine među svim uzrastima, posebno među mladima, kroz aktivnosti u školama, organizovanjem radionica i kampanja.
-Edukacija o reciklaži, smanjenju otpada i održivom korišćenju resursa može pomoći u smanjenju negativnog uticaja na okolinu. U Boru je potrebno poboljšanje sistema za selektivno prikupljanje otpada, izgradnja savremenih deponija i razvoj reciklažnih centara. Takođe, potrebno je raditi na povećanju stope reciklaže, jer pravilno upravljanje otpadom ima ključnu ulogu u smanjenju zagađenja. Kada govorimo o zagađenju vazduha, vode, i zemljišta potrebno je uložiti više napora u strožu kontrolu emisija zagađivača, primenu ekološki prihvatljivih tehnologija u industriji, kao i rehabilitaciju zagađenih područja. Uključivanje nevladinih organizacija, mladih aktivista i građanskih inicijativa može biti ključ za ostvarivanje promena. Lokalna vlast treba da pruža veću podršku takvim organizacijama, olakšavajući im pristup resursima i omogućavajući im da utiču na donošenje ekoloških politika-kaže naš sagovornik.
Stojičević ističe da je od 2017. godine do danas realizovano puno aktivnosti od organizovanja akcije čišćenja, sređivanja parkića i stadiona do organizovanja protesta.
-Mi smo registrovani kao udruženje građana Glasno za omladinu u APR-u, ali od 2018 -te formirali smo i GG “Glasno za omladinu” kako bi se kandidovali na lokalnim izborima. i od 2022.godine imamo i jedno odborničko mesto u Skupštini grada. U Boru, koji se suočava s velikim ekološkim izazovima, posebno zbog industrije, kao što je rudarstvo i metalurška proizvodnja, mladi mogu biti svesni problema u vezi s zagađenjem, ali nivo njihove informisanosti varira. Neke nevladine organizacije često organizuju aktivnosti koje se bave ekologijom, ali to nije uvek dovoljno za dublje razumevanje problema i usmeravanje mladih na konkretne akcije. Takođe, društvene mreže i mediji igraju veliku ulogu u širenju informacija, ali ne uvek u tačnom ili detaljnom kontekstu. Uopšteno, postoje pomaci u informisanju, ali još uvek postoji prostor za dodatnu edukaciju i aktivizam među mladima u Boru kada je reč o zaštiti životne sredine. Uključivanje nevladinih organizacija, mladih aktivista i građanskih inicijativa može biti ključ za ostvarivanje promena. Lokalna vlast treba da pruža veću podršku takvim organizacijama, olakšavajući im pristup resursima i omogućavajući im da utiču na donošenje ekoloških politika-zaključuje Stojičević.
Projektni tim “Timočkih”
Projekat “Mladi i ekologija” sufinansiran je iz budžeta grada Bora. “Stavovi izneti u podržanom medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”.
KOMENTARI