Stručni tim predvođen arheologom Gordanom Janjićem, muzejskim savetnikom u Muzeju Krajine u Negotinu projektom arheološkog rekognosciranja desne obale Dunava od Prahova do Kladova nastoji da definiše šta je od istraživanih arheoloških lokaliteta ostalo nakon više od 30 godina od zaštitnih istraživanja. Stručni tim u kojem rade dva doktora nauka, jedan doktorant i četiri arheologa osim što u toku ovih opsežnih arheoloških istraživanja proverava u kakvom su stanju lokaliteti, otkriveni osamdesetih godina, nastoji i da evidentira nove, koji do sada nisu bili poznati.
– Značaj ovog projekta leži u činjenici da se na ovaj način ažuriraju naša znanja o broju i stanju arheoloških loakliteta na području Negotinske Krajine. Takođe, pokušavamo da sprečimo konstantnu devastaciju kulturnih dobara od strane divljih kopača, koji nesmetano uništavaju kulturno nasleđe na ovom području – ističe Gordan Janjić, rukovodilac projekta „Arheološko rekognosciranje desne obale Dunava od Prahova do Kladova“.
Istraživanja finansira Ministarstvo kulture, a realizuje ih Muzej Krajine. Detaljno se pregledava svaki metar obale Dunava, zapravo pojas i do 500 metara od vode.
-Prvi rezultati su izvanredni, ovaj deo obale Dunava bio je “crna rupa” po pitanju precizne lokacije, broja, stanja na terenu arheoloških lokaliteta. Po završetku istraživanja objavićemo kompletan izveštaj sa terena– dodaje Janjić.
Projekat „Negotin na putu transparentnog, ekonomskog, infrastrukturnog i stabilnog razvoja“ sufinansira Opština Negotin
KOMENTARI