„OSI na lokalnoj političkoj sceni “ (8)
U dokumentu pod nazivom „Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. u Republici Srbiji-Osobe sa invaliditetom u Srbiji“ se ističe da se procenjuje da 110 i 190 miliona odraslih žitelja planete imaju ozbiljnih problema u životnom funkcionisanju, što je između 2 i 3,5% ljudi starijih od 15 godina. U ovom dokumentu se ističe da prema popisu iz 2011.godine u Srbiji ukupno 571 780 građana se može smatrati OSI.
– U odnosu na ukupnu populaciju od 7 186 862 građana, to predstavlja oko 8% (7,96) ukupne populacije. Međutim, ovome treba dodati da je za 119 482 građana status invaliditeta nepoznat, što predstavlja dodatnih 1,66% ukupne populacije. Od ukupnog broja OSI, više od 58% (58,2) čine žene, dok je muškaraca malo manje od 42% (41,8)-navodi se u ovom dokumentu.
Od velikog značaja za unapređenje položaja OSI u pravnom smislu je donošenje Zakona o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom. U dokumentu pod nazivom „Vodič kroz prava osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji“ naglašeno je da Zakon o zabrani diskriminacije predviđa da diskriminacija postoji ako se postupa protivno načelu poštovanja jednakih prava i sloboda osoba sa invaliditetom u političkom, ekonomskom, kulturnom i drugom aspektu javnog, profesionalnog, privatnog i porodičnog života (član 26).
-Na kraju, važno je napomenuti da neki zakoni koji regulišu određena prava osoba sa invaliditetom još nisu harmonizovani sa relevantnim međunarodnim propisima, naročito sa Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom Ujedinjenih nacija i pravom Evropske Unije. Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom posebno radi na tome i pokretaće procese za uklanjanje svih prepreka kako bi se i fizička i socijalna sredina učinila pristupačnim osobama sa invaliditetom i postigla njihova potpuna integracija u svim segmentima života-ističe se u ovom dokumentu.
U ovom dokumentu je naglašeno i da Ustav Republike Srbije („Službeni glasnik RS“, broj 98/06), kao najviši pravni akt u Republici Srbiji zabranjuje svaku diskriminaciju, pa i diskriminaciju osoba sa invaliditetom.
-Pred Ustavom i zakonom su svi jednaki. Svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije. Ustav zabranjuje neposrednu ili posrednu diskriminaciju, diskriminaciju po bilo kom osnovu, naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, političkog ili drugog uverenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti, psihičkog ili fizičkog invaliditeta-piše u ovom dokumentu.
Jako značajan dokument za poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom je i Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom. Generalna skupština UN je usvojila 13. decembra 2006. godine Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom.
– Republika Srbija je potpisala Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i Opcioni protokol uz nju 17. decembra 2007. godine. Posle usklađivanja propisa Republike Srbije sa odredbama Konvencije, Narodna skupština Republike Srbije 2009. godine ratifikovala je Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i Opcioni protokol uz nju izglasavanjem zakona o potvrđivanju Konvencije i Opcionog protokola („Sl. glasnik RS“, broj 42/09). Konvencija ne stvara nova prava za osobe sa invaliditetom već predviđa koje mere će države preduzimati kako bi osobama sa invaliditetom omogućile da u praksi efikasno ostvaruju građanska, politička, ekonomska, socijalna, kulturna, socijalna i sva druga prava koja im pripadaju. Konvencija propisuje mere koje države moraju da preduzmu kako bi osobama sa invaliditetom omogućile puno i ravnopravno učešće u svim oblastima društvenog života na osnovu jednakosti sa drugima – navodi se u dokumentu „Vodič kroz prava osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji“ .
Raznim programima, lokalne samouprave u Timočkoj Krajini nastoje da unaprede položaj osoba sa invaliditetom, najviše kroz obezbeđivanja neophodne pristupačnosti do podržavanja programa i projekata koje realizuju udruženja koja okupljaju OSI.
Izvor: Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom – „Vodič kroz prava osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji“; „Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. u Republici Srbiji – Osobe sa invaliditetom u Srbiji“.
Projektni tim nedeljnika „Timočke“
KOMENTARI