Mladi u Boru pokazuju sve veće interesovanje za zaštitu životne sredine, ističe za „Timočke“ Nikola Pešić, iz GG „Alternativa Bor“.
-Tokom akcije čišćenja potoka u naselju Metalurg, koju je organizovao list „Blic“ u saradnji sa lokalnim ekološkim organizacijama, učestvovali su aktivisti Doma omladine i drugih ekoloških organizacija iz Bora. Takođe, u okviru projekta „Mladi i ekologija“, mladi su učestvovali u oslikavanju eko murala na zidovima škola u Boru, što potvrđuje njihovu sve veću uključenost u lokalne ekološke inicijative. Kao i u akcijama ZASADI SVOJ HLAD sa građanima koju je realizovao Dom omladine, kao i DRVO GENERACIJE realizovan sa najmlađim sugrađanima. Istraživanje koje je sproveo Institut za omladinsku politiku pokazuje da mladi u Boru imaju visoku svest o ekološkim pitanjima, ali nisu dovoljno uključeni u donošenje odluka. Ovo ukazuje
na potrebu za dodatnom edukacijom i uključivanjem mladih u procese odlučivanja vezane za životnu sredinu-kaže Nikola Pešić.
On naglašava da se rado mnogobrojnim aktivnostima koje podstiču zaštitu životne sredine.
-I drugi maldi u Boru se aktivno priključuju lokalnim ekološkim inicijativama i sadržajima ali je to u trenutku, za resavanje ozbiljnijih problema potreban je i dugorocniji i obuhvatniji angažman zajednice i stručnih kadrova. Neophodno je pospešiti edukaciju mladih o značaju zaštite životne sredine, povećati njihovo učešće u donošenju odluka i podržati lokalne ekološke inicijative. Takođe, potrebno je unaprediti infrastrukturu za reciklažu i smanjenje zagađenja prvenstveno vayduha, ali i vode, kao i sprovesti redovne akcije čišćenja i ozelenjavanja grada-dodaje naš sagovornik.
Nikola Pešić kao najznačajniju akciju po pitanju zaštite životne sredine koja je sprovedena u Boru izdvaja čišćenje potoka u naselju Metalurg, koju je organizovao dnevni list „Blic“ u saradnji sa lokalnim ekološkim organizacijama, gde su učestvovali aktivisti Doma omladine i drugih ekoloških organizacija iz Bora.
-Takođe, u okviru projekta „Mladi i ekologija“, mladi su učestvovali u oslikavanju eko murala, akcija ZA CISTIJI VAZDUH, pošumljavanje
devastiranih područja, Sat za nasu planetu i mnogo druge. Istraživanje koje je sproveo Institut za omladinsku politiku pokazuje da, iako mladi imaju visoku ekološku svest, nisu dovoljno uključeni u procese donošenja odluka, što ukazuje na potrebu za boljom informisanošću i vecom transparentnoscu rada lokalne samouprave na ovu temu. Interesovanje među mladima za aktivnije bavljenje ekološkim pitanjima je prisutno, što se ogleda u njihovom učešću u lokalnim ekološkim inicijativama na temu zaštite životne sredine. Međutim, potrebno je dodatno podstaći njihovo angažovanje kroz edukaciju i uključivanje u procese donošenja odluka-tvrdi Pešić.
Projektni tim “Timočkih”
Projekat “Mladi i ekologija” sufinansiran je iz budžeta grada Bora. “Stavovi izneti u podržanom medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”.
KOMENTARI