Aleksandar Milikić, gradonačelnik grada Bora svakog četvrtka prima građane koji žele da razgovaraju sa njim o problemima ili iznesu neku sugestiju kako bi zajednički rešili sve ono što ih muči i uticali na bolje funkcionisanje Grada. On ističe da su na prijemima građana prisutni i članovi Veća, direktori javnih preduzeća, Centra za socijalni rad, kao i da se oko 70 odsto zahteva i problema građana uspešno rešava.
-Kroz razgovore sa građanima puno pitanja se odnosi na socijalni status pojedinca, preko nerešenih stambenih pitanja, zapošljenja, komunalnih uređenja. Ponekad se sugrađani žale na nešto što nije u ingerenciji lokalne samouprave i onda ih upućujemo na relevantne institucije koje im mogu pomoći u rešavanju tih problema. Kada je reč o zapošljavanju, tu imamo negativne povratne odgovore od građana, jer kada im ponudimo programe koje sprovodimo u saradnji sa NSZ a odnosi se na samozapošljavanje koje nudi mogućnost da uzmu 200 hiljada dinara i otpočnu biznis, ljudi odbijaju uz odgovor da hoće posao u nekoj većoj kompaniji ili u javnom preduzeću. Dobro je da iz tih razgovora saznamo nešto novo, vidimo šta treba bolje da uradimo i na koji način treba da promenimo neke stvari , gde su to neki problemi koje možda nismo uvideli u prethodnom periodu a koje treba da rešavamo. Tu smo da ih sve saslušamo i pomognemo – kazao je Milikić.
On ističe da kada je reč o zahtevima za jednokratne novčane pomoći građani traže pomoć za plaćanje komunalnih usluga, lekove i za druge potrebe.
-Građani se obraćaju i jer nemaju rešeno stambeno pitanje, oko narodne kuhinje, u nekoliko slučajeva je bilo ličnih socijalnih pitanja vezanih za starateljstva nad detetom, za komunalno uređenje gde neko nije zadovoljan što put ispred njegove garaže nije asfaltiran, ili je sa komšijom u sukobu oko neke parcele pa ne može da prođe put, ili je reč o kanalizaciji koja se izliva kod komšije, nasipanje rizlom po selima, uređenja vodovoda po selima… Upućujemo onda naše radnike da izađu na teren i reše problem –rekao je Milikić.
Prvi čovek Bora je naglasio da će uskoro biti formirana radna grupa koja će sagledati celokupnu situaciju i predložiti ko može biti oslobođen plaćanja određenih komunalnih usluga.
– Pokrenuo sam inicijativu da što pre nađemo način i model kako po zakonu da određene socijalne kategorije oslobodimo plaćanja određenih komunalnih delatnosti. Mi kao grad imamo zakonsku mogućnost da to uradimo, neophodno je da sagledamo na koji način, pod kojim uslovima i koga osloboditi od plaćanja. Nažalost, mi kao grad ne možemo doneti socijalnu kartu , trenutno je u izradi Zakon o registru građana, gde će se sve republičke baze podataka smestiti na jedno mesto na osnovu kojih će moći da se uradi socijalna karta. Znamo da u Boru ima 600 korisnika socijalne pomoći. Jako je bitno da na što temeljniji način ovo uradimo i obuhvatimo najugroženije kategorije stanovnika kako u gradu tako i u selima – dodaje Milikić.
KOMENTARI