ZAJEČAR-U Zaječaru je održana konferencija za novinare povodom realizacije Programa prekogranične saradnje Bugarska – Srbija 2014.-2020. pod nazivom: “Prevencija i ublažavanje posledica katastrofa uzrokovanih ljudskim faktorom u prekograničnom regionu Vidin-Zaječar”. Opština Vidin je vodeći partner u ovom projektu, dok je grad Zaječar partner sa srpske strane.
“Ugovor za grantove u okviru programa Intrreg IPA programa prekogranične saradnje Bugarska-Srbija 2014-20120. god. sa partnerima Opština Vidin i Grad Zaječar, potpisan je dana 22.11.2016. godine. Opština Vidin u svojoj ulozi, kao vodeći partner grand ugovora od 22.11.2016. godine za MA program Interreg IPA programa prekogranične saradnje Bugarska-Srbija 2014-20120. god., realizuje projekat “Prevencija i ublažavanje posledica katastrofa uzrokovanih ljudskim faktorom u prekograničnom regionu Zaječar – Vidin”. Projekat predviđa ulaganja za nabavku mašina za odlaganje otpada za potrebe Opštine Vidin i Grada Zaječara. Ovaj projekat doprinosi smanjenju rizika, kao što su suše, poplave, šumski požari, klizišta i zagađenja, kao i njihovo sprečavanje i poboljšanje administrativnih pariteta u dužem vremenskom periodu” – rekla je Marina Milić, zamenik gradonačelnika grada Zaječara.
Opšti cilj projekta je prevencija i ublažavanje posledica od nepogoda izazvanih ljudskim faktorom u prekograničnom regionu Vidin-Zaječar. Trajanje ugovora je ograničeno na 24 meseca, od 23.11.2016. do 22.11.2018. godine. Ukupna vrednost ovog projekta iznosi 547.711 evra. Od IPA fondova dobijen je iznos od 465.555 evra. Bugarska strana u projektu učestvuje sa 46.190 evra, dok grad Zaječar participira sa 35.966 evra.
“Gavni cilj projekta jeste da se zaštiti ne samo grad Zaječar i grad Vidin, već ove cele dve regije koje su ugrožene trenutno divljim deponijama nastalim ljudskim faktorom. To nije samo slučaj ovde, već u celoj Srbiji i celoj Bugarskoj, zbog poplava koje su se desile u prethodnih par godina. Naravno, naš glavni cilj je da osposobimo Grad Zaječar da samostalno može da čisti te deponije i samostalno brine o sebi. Glavni i osnovni cilj jeste nabavka četiri kamiona sposobnih za samostalno čišćenje i obuka ljudi da rade sa tim kamionima i da rade po evropskim standardima za očuvanje životne sredine. Dakle, naša neka sveopšta ideja je da se doprinese razvoju Opštine u pogledu zaštite životne sredine i da se spreči taj globalni fenomen o globalnom zagrevanju” – rekao je Nenad Tomić, član projektnog tima Grada Zaječara.
Glavne aktivnosti ovog projekta su: Projekt menadžment, informisanje i marketing projekta; Nabavka opreme za Vidin i Zaječar; Demonstracija čišćenja po dve deponije u Vidinu i Zaječaru; Razmena iskustva za zaposlene Grada Zaječara u Vidinu; Obuka za podizanje kapaciteta u oblasti prevencije nepogoda izazvanih ljudskim faktorom koja se odnosi na aktivnosti čovečanstva; Izrada detaljnog istraživanja o uticaju divljih deponija u prekograničnom regionu na teritoriji Opštine Vidin i Zaječar.
“Projekat je podeljen u par aktivnosti, a te aktivnosti se odnose na nabavku opreme, kako za Vidin tako i za Zaječar, tako i za treninge i razmene iskustava i izradu studije koja bi videla koliki je naš napredak i koja bi mogla da nam otvori neke nove puteve u budućnosti, jer ako se tom studijom pokaže neki napredak u gradu Zaječaru, novi projekti će lakše da prolaze” – naglašeno je na konferenciji za štampu.
Finalna vrednost projekta je ukupno 547.711,82 evra, a trajanje projekta je 24 meseca, odnosno do 22.11.2018. godine.
A.P.
KOMENTARI