Grad Bor je pokrenuo akciju pod nazivom „Odgovor na divlje deponije „ kako bsmanjio broj divljih deponija. Kako je objasnio Srećko Zdravković, član Gradskog veća, u okviru ove akcije osim Gradske uprave Bora učestvuju i Kancelarija za zaštitu životne sredine, inspekcije grada Bora, komunalna policija i JKP „3. oktobar“.
-Zajedničkim snagama kroz plan upravljanja otpadom, pokrenuli smo inicijativu da se skrene pažnja građanima jer divlje deponije koje postoje kada govorimo o 31 gradskom naselju i blizu 50 u prigradskim naseljima nisu same nastale. Govorimo o divljim deponijama koje ne niču iz zemlje, već o deponijama koje građani prave i pored kontejnera neadekvatno odlažu otpad. U prigradskim naseljima imamo situaciju da često smeće odlažu i u potoku, takav otpad je teško izvaditi, potrebna je velika mehanizacija i puno ljudstva, i naše komunalno preduzeće „3.oktobar“ trenutno nema kapaciteta da to samo rešava, i u okviru toga napravili smo radnu grupu i tim koji zajednički sprovodi ovu kampanju-kaže Zdravković.
On je naglasio da je u toku izrada godišnjeg plana o realizaciji adekvatnih mera i podržavanju kapaciteta JKP „3.oktobar“.
-Ono što grad još može da uradi je postavljanje video nadzora, tabli po kontejnerima, kao i bankina da građani ne mogu da prilaze potoku i odlažu tu otpad. To su neke opšte mere, a kada je reč o složenijim , radiće se pilot projekat koji se odnosi na postavljanje zelenih ostrva u gradu Boru i u ovoj godini je to predviđeno za tri naselja, i inicijativa za pravljenje reciklažnog dvorišta za 2024. godinu. Važno je uključivanje i samih građana, biće organizovane i edukacije za mlade o pravilnom odlaganju i recikliranju otpada, a biće uključene i mesne zajednice i profesionalni upravnici zgrada, i biće istaknuto na zgradama gde se odlaže otpad, kako i kome se trebaju građani obratiti i sve ostale informacije koje su potrebne građanstvu-dodaje Zdravković.
Dragan Štrbac, načelnik komunalne inspekcije je izjavio da če se obavljati kontrole građana i privrednih subjekata koji ne budu poštovali propisane mere.
– To su preventivne mere a inspekcija će sporovoditi te represivne mere. Kazne za nepoštovanje propisa su za pravna lica 70.000 dinara, za odgovorna lica u pravnom licu 10.000 dinara, za preduzetnike 30.000 dinara, i za fizička lica 10.000 dinara. Mere su stroge i primenjivaće se ozbiljno, nećemo više dozvoliti da se grad prlja –kaže Štrbac.
KOMENTARI