Etno festival u Kladovu ovog avgusta protekao je u znaku autentičnog kulturnog nasleđa. U “Ulici starih zanata “ na štandovima su dominirali tkani, heklani ,pleteni i vezeni, ali i drugi predmeti nastali u domaćoj radinosti. Zahvaljujući umeću i veštini ruku kreativnih majstora odvajkada se ističe bogatstvo kulturnog nasleđa svih naših krajeva.
Njihovi autori se trude da sačuvaju znanja i veštine predaka korišćenjem starih zanata koji polako odumiru. Oni su još jednom potvrdili sa koliko ljubavi čuvaju neprocenjivo blago iz prošlosti i zajedno su poručili znatiželjnim posetiocima da ne napuštaju tradiciju naših predaka. Miris starine širio se glavnom gradskom ulicom u koju su stigli čuvari narodne baštine. Spoj tradicije i kulture i ove godine bili su zaštitni znak manifestacije koja ispunila očekivanja posetilaca, ali i organizatora.
-Posle dobijene dozvole od Republičkog kriznog štaba uspeli smo u kratkom vremenskom roku da organizujemo 15. jubilarnu manifestaciju. Na oko 110 štandova svoje proizvode izložili su gosti iz svih krajeva Srbije. Posebno raduje saznanje da je reč o učesnicima koji su i ranijih godina bili gosti etno sabora.To nas obavezuje da naredni etno festival bude bolji u svim segmentima- navodi Nenad Čerganović iz TOO Kladovo.
Na braniku tradicije u Kladovu su viđeni različiti sadržaji smotra narodnog stvaralaštva ispunila je svoju misiju jer je ponovo iznedrila bogatstvo različitosti čime je manifestacija u gradu na Dunavu još jenom potvrdila da je najbolji promoter kulturne baštine u tom delu Srbije. Etno sabori su najbolje mesto za prezentaciju rukorada i folklorne baštine tako da su zaposleni u Turističkoj organizaciji opštine Kladovo uz podršku lokalne samouprave dali nemerljiv doprinos u organizaciji manifestacije koja je odavno postala brend varoši koja nosi epitet Biser Dunava.
KOMENTARI