Povećanje nataliteta jedan je od glavnih strateških ciljeva, kako na državnom tako i na lokalnom nivou. Borba sa “belom kugom” koje je poslednjih decenija prisutna u celoj Srbiji, alarmirala je i nadležne u gradu Boru, da raznim podsticajnim merama rađanja pokušaju da promene postojeće stanje.
Prema popisu iz 2011. godine, u gradu Boru čak 54 odsto porodica sa decom ima samo jedno dete. Oko 39 odsto ima dva deteta, a zanemarljiv procenat je onih porodica sa tri i više deteta.
Prema popisu obavljenom 2002. godine u opštini Bor je registrovano 55.817 stanovnika. Taj broj se već na narednom popisu smanjio za više od 7.000 ljudi i u 2011. godini Bor je imao 48.615 stanovnika, dok najnoviji podaci pokazuju da u Boru živi 45.834 stanovnika.
Depopulacija prostora je najizraženija u seoskim sredinama. Oko 90 odsto ukupnih migracija čine migracije seoskog stanovništva. Osnovni uzrok migracija su zapošljavanje u drugim sredinama, školovanje, odlazak na rad u inostranstvo… Na selu živi pretežno staračko stanovništvo, pa se broj stanovnika rapidno smanjuje.
Migracioni saldo je za grad Bor u poslednjem popisnom periodu bio pozitivan, ali apsolutni porast stanovništva negativan, zbog negativnog priraštaja.
“Stopa prirodnog priraštaja ima negativan predznak – 6 odsto. U 2017.godini je npr. stopa nataliteta iznosila 9 odsto, a mortaliteta 16 odsto.
-Pitanje negativnog prirodnog priraštaja je pitanje koje se ne može rešiti preko noći. Mi smo taj proces započeli nekim merama za koje mislimo da mogu da daju rezultate. Iz Populacionog fonda grada svaka porodica za prvorođeno dete dobija jednokratnu pomoć u iznosu od 25.000 dinara, za drugorođeno dete 40.000 dinara, a za treće i četvrto dete majke dobijaju 70.000 dinara. Ono što je specifično za grad Bor je podsticaj nezaposlenim majkama, kojima se isplaćuje po 15.000 dinara do detetove prve godine života. Lokalna samouprava brine i o porodicama koje se bore sa sterilitetom. Za vantelesnu oplodnju parovi dobijaju po 250.000 dinara po pokušaju i nijedan par koji se do sada obratio zahtevom za ovu vrstu pomoći, a koji ispunjava uslove po pravilniku, nije odbijen. Uz sve mere koje lokalna samouprava preduzima u cilju povećanja nataliteta, na više načina pruža se i podrška roditeljstvu. Svi borski osnovci od prvog do četvrtog razreda dobijaju besplatne udžbenike, a u planu je da se besplatne knjige obezbede i učenicima viših razreda. Svako treće dete u porodici boravi besplatno u PU Bambi“ u Boru, kaže Dobrica Đurić, član Gradskog veća za socijalnu politiku i društvenu brigu o deci.
Primećeni su i podsticaji usmereni na osnaživanju privatnog preduzetništva, kroz finansijsku pomoć mladim ljudima za pokretanje sopstvenog biznisa, kao i mnogobrojna ulaganja u podsticajna sredstva za razvoj poljoprivrede, što sve skupa ukazuje na pokušaj da se otvore nova radna mesta i Boranima pruže dobri uslovi za život kako bi ostali da žive i rade u svom rodnom mestu, tu i zasnuju i prošire porodicu uprkos nastojanjima da napuste Bor, što je takođe jedan od mogućih direktnih uticaja na porast nataliteta.
– Naši sugrađani dobijaju 200.000 dinara bespovratnih sredstava ukoliko se odluče za pokretanje sopstvenog posla. Grad Bor će u narednom periodu sve lokale koji su u njegovom vlasništvu, a koji nisu dati na korišćenje nakon više licitacija, ponuditi pre svega mladim preduzetnicima i ženama budućim preduzetnicama, bez novčane nadoknade na period od godinu dana, a nakon tog perioda uz procentualnu cenu koja će u narednom periodu biti definisana odlukom gradske Skupštine-najavio je Aleksandar Milikić, gradonačelnik Bora.
Milikić je istakao da je jako važna i saradnja lokalne samouprave sa civilnim sektorom i da grad kroz aktivne mere zapošljavanja značajna sredstva iz gradskog budžeta izdvaja za samozapošljavanje.
Redakcija “Timočkih”
Projekat „Natalitet-alarm za budućnost Bora“ sufinansiran je od strane grada Bora. „Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”
KOMENTARI