Organizovano pčelarstvo u Kladovu ima tradiciju dugu više od pola veka, a 14 godina zaredom članovi Društva pčelara Kladovo svakog septembra na izložbi meda i pčelinjih proizvoda sumiraju koliko su pčele bile vredne. Posle dve nemedonosne godine, zbog hladnog vremena i kiše u vreme cvetanja, pčelari u kladovskom kraju konačno su dočekali dobar prinos i kvalitetan bagremov med.
– Što se tiče minule sezone, klimatski uslovi bili su povoljni. Proletos se svuda širio miris bagrema, koji je bio izuzetnog kvaliteta tako da se to odrazilo na prinose, jer je dosta bagremovog meda vrcano po košnici. Godina je bila dobra kod onih pčelara koji su imali kvalitetna pčelinja društva, tako da su prosečni prinosi od 15 do 20 kilograma meda po košnici- objašnjava Zoran Trailović, pčelar iz Kladova.
Prinosi u košnicama ne zavise samo od marljivog rada pčela već i od klimatskih uslova i kvaliteta medonosnog bilja, govore kladovski pčelari. Uprkos tome organizovano pčelarenje u toj podunavskoj opštini opstaje 55 godina i visoko se kotira u Srbiji po prinosima i kvalitetu meda.
– Mi se time ponosimo, stalno radimo na podizanju kvaliteta meda jer želimo da uspešno odgovorimo ekološkim standardima. Društvo ima 95 članova sa oko 4000 košnica, a posebno nas raduje činjenica da je sa nama sve više mladih pčelara – zadovoljan je Ljubomir Čolević, predsednik DP „Kladovo“.
Sajam meda u Kladovu su oplemenili različiti sadržaji. Organizator priredbe bilo je Društvo pčelara Kladovo “ uz podršku lokalne turističke organizacije, dok je pokrovitelj tradicionalne priredbe bila opština Kladovo.
KOMENTARI