Marija Mitrović, aktivistkinja iz Bora ističe za „Timočke“ da su mladi po pitanju zaštite životne sredine nedovoljno uključeni u dešavanja u oblasti ekologije.
-Možda najviše zato što nisu dovoljno informisani o merama zaštite koje se preduzimaju, kao i za to na koji način mogu da se uključe. Mislim i da nisu dovoljno edukovani po pitanju značaja njihovog uključivanja u očuvanju životne sredine jer lokalna samouprava, a možda ni mediji dovoljno ne
prenose javnosti tačne ili sveže informacije, što dovodi do toga da oni i ne znaju koliko bi njihovo učešće bilo značajno. Priključujem se lokalnim inicijativama, jer su lokalne najčešće u organizaciji nevladinog sektora ili kroz privatne neformalne inicijative (akcije čišćenja, sadnja) – kaže Marija Mitrović.
Marija naglašava da veruje da je vazduh u Boru i dalje zagađen jer se, kako ona tvrdi, uveče osećaju neprijatni mirisi u vazduhu.
-Poslednja akcija u kojoj sam učestvovala je aktivnost „Čisto iz ljubavi“. Akciju je organizovala organizacija „Čepom do osmeha“. Organizovali smo se da očistimo lokalnu deponiju u Slatinskom naselju. Bilo je angažovano oko 15 volontera. Ne kao organizacija, niti kao udruženje, već uvek delujem kao samostalni pojedinac -dodaje naša sagovornica.
Marija Mitrović naglašava da mladi nisu dovoljno informisani kada je reč o značaju zaštite životne sredine i njihovom učešću u tim akcijama.
-Nedovoljno se medijski priča o tome, tako da mladi koji bi se i uključili nemaju izvor informacija, a sa druge strane i ne targetiraju se oni mladi koji bi se možda u pojedine inicijative i uključili. Takođe, ni lokalna samouprava ne pruža dovoljno informacija. Pretpostavljam da bi anketa bila najrelevantniji pokazatelj. Mislim da u učenici u srednjim školama motivisani samo kada je u pitanju neki školski program-dodaje Mitrović.
Projektni tim “Timočkih”
Projekat “Mladi i ekologija” sufinansiran je iz budžeta grada Bora. “Stavovi izneti u podržanom medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”.
KOMENTARI