U eri kompjuterskih tehnologija i interneta, sve je manje dece koja svoje slobodno vreme provode u školskim i drugim sportskim igralištima. Kompjuterske igrice su zamenile loptu, što nije dobro za zdravlje dece, naročito kada je reč o gojaznosti omladine.
Prema istraživanju Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, “Samo polovina učenika osnovnih škola se bavi rekreacijom tri puta nedeljno. Od učenika koji se bave fizičkom aktivnošću, oko 40% njih to radi u sportskim klubovima. Kao glavne razloge nebavljenja rekreativnim vežbanjem učenici su naveli nepostojanje navike, nedostatak vremena, nedostatak finansijskih sredstava i nepostojanje uslova za uključivanje u neki oblik vežbanja u blizini stanovanja. Ovo ostavlja značajne negative posledice po zdravlje nacije, koje se ogleda u problemima gojaznosti, ravnih tabana, deformiteta kičmenog stuba i slično“.
Zakon o lokalnoj samoupravi(član 19, stav 16.) definiše položaj i ulogu lokalnih samouprava u oblasti fizičke kulture i sporta:
“Osniva ustanove i organizacije u oblasti osnovnog obrazovanja.., primarne zdravstvene zaštite, fizičke kulture, sporta, dečje zaštite .., prati i obezbeđuje njihovo funkcionisanje.“
Opština Majdanpek ulaže sredstva u razvoj sporta, sa prioritetom na omasovljenje školskog sporta, jer je upravo to jedna od najvažnijih karika kada govorimo o fizičkoj aktivnosti najmlađih. U organizaciji Sportskog saveza, u gradu pod Staricom tradicionalno se proglašavaju najbolji u sportu Opštine Majdanpek, što deluje pozitivno i afirmativno kako kod omladine tako i kod sportskih trenera. Tradicionalna sportska priredba „Veče šampiona“ organizuje se duže od četiri decenije.
Projektni tim „Timočkih“ Foto: Arhiva „Timočkih“
Izvor: „Univerzitet u Beogradu – Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja“
Projekat: ‘’U zdravom telu-zdrav duh’’, sufinansiran je iz budžeta Opštine Majdanpek . “Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”
KOMENTARI