KAD MOKRANJCA ZAVOLE – DUBOKO

mokranjcevi-dani-natpevavanje-horova-pobednik-akud-sonja-marinkovic-n-sadŠest dana je Negotin, kako reče i na otvaranju 51. „Mokranjčevih dana“ dr Branka Radović, predsednica Programske komisije, pripadao umetnicima i umetnosti, a nad svima je lebdeo “duh Mokranjca koji nas obavezuje na najveće i najbolje u umetnosti kojom se bavimo”.

-Želimo da nikada ne presahne vrelo koje nas nadahnjuje i da naš Negotin postane mesto našeg hodočašća i naš dom kome se vraćamo sa nostalgijom i ljubavlju – istakla je dr Radović.

Mokranjcu u čast pevali su horovi, prisećali ga se muzikolozi, veličali ga muzičari… Od prvog koncerta, tradicionalnog Natpevavanja horova do završnice festivala i nastupa hora i simfonijskog orkestra RTS, pod upravom nenadmašnog Bojana Suđića, i Negotin i njegovi gosti su živeli uz Mokranjca i sa njegovim delom, i kako je na otvaranju negotinskih muzičkih svečanosti istakao Episkop toplički Gospodin Arsenije u ime Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Gospodina Irineja „sabrasmo se u Mokranjčevom gradu Negotinu, da, spram svojih skromnih moći, oživimo uspomenu na Stevana Stojanovića Mokranjca“.

U centru festivala, naravno, bilo je Natpevavanje horova, na kojem je zasluženo pobedio hor AKUD “Sonja Marinković” iz Novog Sada pod upravom Dunje Deurić, koji je po oceni stručnog žirija, muzikologa dr Sonje Marinković, selektora 51. “Mokranjčevih dana” i dirigenata Tamare Adamov Petijević i Miloja Nikolića, pokazao najviše domete i u ukupnom skoru ocenjen je sa 92,33 poena. Njima je uz statuetu Stevana Mokranjca pripala i čast da na narednom festivalu prirede celovečernji koncert.

-Nisam očekivala nagradu. Dovoljno mi je bilo to što sam stala na ovu binu i što sam se mogla pojaviti sa svojim horom da pokažemo šta smo vežbali dugo i to je samo po sebi velika čast, a ovo sve što je došlo je iznenađenje. Posebno se radujem koncertu sledeće godine i radujem se povratku u Negotin – rekla je dirigentkinja Dunja Deurić.

“Beogradski madrigalisti” sa dirigentom Aleksandrom Brujićem osvojili su drugo mesto sa 83,33 poena, dok je trećeplasirano “Beogradsko studentsko pevačko društvo, pod upravom Danila Tomića, mladog dirigenta iz Kladova osvojilo 79,66 poena. Pažnju publike privukao je i hor “Šumatovac” iz Aleksinca pod upravom Marije Zovko.

Oduševio je u Mokranju, u crkvi Svete Trojice, hor „Sveti Stefan Dečanski“ iz Novog Sada pod upravom Tamare Adamov Petrijević, koji je publiku i bukvalno prošetao kroz istoriju duhovne muzike, od Kornelija Stankovića, preko Česnokova, Čajkovskog, Lvovskog, do starih napeva, hilandarskih neumskih zapisa do, naravno, Stevana Mokranjca.

– Uverila sam se više puta u inostranstvu, pošto na svakom koncertu izvodim neko Mokranjčevo  delo, ljudi koji možda ne razumeju jezik i koji se prvi put sreću i sa crkvenoslovenskim jezikom i sa pravoslavnim hrišćanstvom kroz muziku, a pogotovu sa jednim kompozitorom koji je nepoznat u svetskim razmerama, reaguju na njegove kompozicije. Aplauz posle njegove muzike je uvek poseban– kaže Tamara Adamov Petijević, dirigent, violinista, profesor i istraživač u oblasti horske muzike.

Negotin je izazov, uvek kad ga pohodi, i za Saru Cincarević i Nišku crkvenu pevačku družinu „Branko“ čiji je koncert duhovne muzke naprosto očarao publiku.

-Zaista je Negotin i ta tišina koju čujete u negotinskoj publici dok izvodite, ono najlepše. Kad vi čujete da publika zaustavlja dah zato što želi da sa vama bude u toj kompoziciji, ne pokreće vas aplauz, ta tišina vas pokreće. E, to je ta čarolija u Negotinu – istakla je Sara Cincarević.

Mokranjca je zavoleo i bugarski Akademski hor „Angel Manolov“ iz Sofije, predstavnik Regionalnog centra za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa Jugoistočne Evrope, pod pokroviteljstvom UNESKO-a, prošlogodišnji pobednik Natpevavanja.

-Sa delom Mokranjca upoznavali smo se prošle godine pripremajući obaveznu kompoziciju za Natpevavanje. Oduševili smo se bogatstvom njegovog muzičkog izraza, lepotom koja izbija iz svake njegove note. Zato je on od sada deo našeg repertoara – ističe dirigentkinja Darena Popova.

Publiku su oduševili i Beogradski diksilend orkestar koja je sa njima plovila zamišljenim parobrodom kroz istoriju džeza, ali i Gudački kvartet Beogradske filharmonije, ali i Opera “Madlenijanum” sa komadom sa glumom, pevanjem i plesom, „Male tajne“ Gorana Markovića, na muziku Zorana Simjanovića. Sve u svemu, ovaj festival je ponovo pokazao da se sa Mokranjcem u Negotinu rađa, raste i da se voli – najdubljom ljubavlju.

Projekat „Negotin na putu transparentnog, ekonomskog, infrastrukturnog i stabilnog razvoja“ sufinansira Opština Negotin

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *