Međunarodni sporazum o otvaranju graničnog prelaza na Kadibogazu potpisan je još 2007. godine. Iako je, postavljanjem kamena temeljca, pre dve godine ozvaničen početak radova, posetioci ovogodišnjeg Sabora na Kadibogazu imali su priliku da se uvere da realizacija projekta graničnog prelaza “na terenu” nije odmakla dalje od početka.
Učesnici Međunarodnog sabora na Kadibogazu dogodine će obeležiti jubilej koji baš i nije za ponos – 10 godina od potpisivanja međunarodnog sporazuma o otvaranju malograničnog prelaza između Srbije i Bugarske. Kamen temeljac položen je 2014. čime je ozvaničen početak radova na izgradnji prelaza. Posetioci koji su ove godine bili na prostoru između Novog Korita i Salaša mogli su da se uvere da se dalje od početka nije stiglo.
– Sa naše strane urađena je i planska i projektno-tehnička dokumentacija, kao i dosta toga od infrastrukture. Nadamo se da će i bugarska strana, ako ne u narednim mesecima, onda u narednim godinama urediti deo pristupnog puta kako bi ovaj granični prelaz mogao da infrastrukturno zaživi i to će biti onaj osnovni preduslov, posle čega sledi donošenje adekvatnih odluka, kako bi zvanični granični prelaz ovde bio uspostavljen – izjavio je Milan Đokić, predsednik opštine Knjaževac.
Činjenica je da realizacija ovako velikog projekta zavisi od političke volje dveju država, odnosno njihovih vlada.
– Ne postoje prepreke u tom smislu, sporazum je potpisan, čime su države kazale šta žele, sada je važno da se uradi tehnički deo posla. Potrebno je obezbediti sredstva kojima bi se finansirala izgradnja infrastrukture za ovaj granični prelaz – rekao je Vladan Radovanović, predsednik Organizacionog odbora Sabora.
Zvaničnici se slažu da bi granični prelaz unapredio saradnju i olakšao funkcionisanje čitavih regiona, severozapadne Bugarske, odnosno jugoistočne Srbije.
KOMENTARI