Nastavljajući svoju plemenitu misiju da uz čuvanje naše nacionalne građe, deo tog blaga prenese i publici, Istorijski arhiv Negotina ovog leta aktivno je učestvovao u manifestaciji “Negotinsko leto”. Promocija i predstavljanje Arhiva tokom čitavog jula završena je u dvorištu ove ustanove kulture promocijom knjige „Popis stanovništva i imovine sreza Porečko-Rečkog iz 1863. godine“. O ovom delu, uz zanimljiv muzički program etno grupe “Gergina”, govorili su istoričar Božidar Blagojević i Nenad Vojinović, v.d. direktora Istorijskog arhiva sa gostima etno-grupom „Gergina“.
Program Istorijskog arhiva u okviru “Negotinskog leta” efektno je započeo u konaku Kneza Todorčeta izložbom fotografija Stanka Kostića, koje su deo legata Zavičajnog muzeja u Petrovcu na Mlavi. Ovu zanimljivu izložbu „Istočna Srbija – život i običaji“, pored domaćina, predstavili su direktorka Zavičajnog muzeja Milica Ilić, istoričar umetnosti, i Stanko Kostić, likovni umetnik fotografije.
Istorijski arhiv je, uz neposrednu pomoć Opštine Negotin, a u saradnji sa muzejem „Nikola Tesla“ u Beogradu, u holu opštine Negotin na dan rođenja Nikole Tesle organizovao izložbu pod nazivom „Nikola Tesla u Beogradu 1892. godine“.
– Na panoima izložbe se pojavljuju i dva Negotinca – Đorđe Stanojević i đeneral Jovan Mišković. Izložba je dobro prihvaćena, ne samo u Negotinu, već je njeno postavljanje naišlo na dobar prijem u celom regionu – ističu u Arhivu.
Publika se rado odazvala i pozivu Arhiva da prisustvuje predavanju na temu „Srbi i Bugari u 20. veku – susedstvo u globalnom kontekstu“, dr Petra Dragišića, višeg naučnog saradnika Instituta za noviju istoriju Srbije, inače vrsnog poznavaoca srpsko-bugarskih odnosa. Negotinski arhiv je organizovao i predavanje pod nazivom „Priče iz arhiva“ o ljudima i događajima u 19. veku, uvođenju prve zdrave pijaće vode u varoš Negotin, o kapetanu Miši Anastasijeviću, kao i đeneralu Jovanu Miškoviću.
KOMENTARI