KLADOVO-Povodom 22. septembra ,Dana oslobođenja opštine Kladovo u Drugom svetskom ratu, cveće na spomen obeležja u gradu i u naselju Vajuga položile su delegacije SUBNOR-a, lokalne samouprave, kompanije ”Silovije mašini”, rusko-srpskog prijateljstva, ambasade Rusije u Beogradu i poštovaoci dela hrabrih ratnika.Time je nastavljena tradicija podsećanja na datum iz prošlosti jer je tog dana pre 73 godine u kladovski kraj stigla sloboda.
– Iako se od 2002. godine taj datum ne obeležava kao Dan opštine Kladovo SUBNOR redovno organizuje okupljanja pored spomen obeležja u gradu, ali i u naselju Vajuga na mestu na kome su se srele jedinice Ukrajinskog korpusa Crvene armije i devete Udarne srpske brigade. Iz tog naselja su započele završne operacije u oslobađanju tadašnje države od okupatora-kazao je Nebojša Stojanović, predsednik OO SUBNOR-a. Nakon što su vojnici Crvene armije forsirajući Dunav ušli u Srbiju, iz naselja Vajuga krenuli su u široku ofanzivu i tom delu Srbije podarili su slobodu. Bila je to prekretnica u borbi protiv nemačkog agresora i zato istorija mora da se pamti.
– Istorija nas uči da u selu Vajuga nije bilo mnogo vremena za odmor hrabrih ratanika, jer je započela zajednička ofanziva koja je doprinela porazu nemačkog agresora i na tu činjenicu moramo biti ponosni. Ponosni smo i na saznanja da opština Kladovo ne zaboravlja žrtve rata i svakog 22. septembra mi se ovde zajedno poklonimo njihovim senima- poručio je Vladlen Zelenin, prvi sekretar ambasade Rusija u Beogradu.
Do pre 15 godina 22. septembar se obeležavao kao Dan oslobodjenja opštine Kladovo, a danas su ostale samo uspomene. Na dane uz ratne prošlosti Kladovljanima i putnicima namernicima poruku šalje spomenik piramidalnog oblika podignut kod naselja Vajuga 1985. godine.
M.R.
Projekat “Tri stuba razvoja Kladova: turizam, mala privreda i poljoprivreda“ sufinansira Opština Kladovo – „Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“.
KOMENTARI