U okviru projekta ,,Ne okreći glavu’’ koji UG ,,KOKORO“ Bor realizuje u Programu Dijalog promena u saradnji sa Centrom za socijalni rad Bor u sali Gradske uprave održana je tematska radionica pod nazivom „Koordinirana akcija lokalne zajednice u prevenciji i zaštiti od nasilja u porodici“.
–Uloga tužilaštva po novom zakonu je itekako i izmenjena a to se pre svega ogleda upravo u ovom delu kada imamo za cilj da zajedničkim radom pre svega sa policijom i centrom za socijalni rad sprečimo nasilje. To ne isključuje da se u radu grupe za koordinaciju pojavljuju i učestvuju po potrebi predstavnici vaspitnih , obrazovnih ustanova predstavnici nacionalnih službi za zapošljavanje recimo kada govorimo o pružanju podrške kroz zapošljavanje žrtava. Dakle, jako je važno da svi sarađujemo a uloga tužioca u celoj toj priči jeste da rukovodi tim radom i da kordinira radom svih ostalih koji su uključeni u tu vrstu zajedničke saradnje-kazala je Milica Ljubičić, zamenica javnog tužioca u Beogradu.
Projekat ima za cilj unapređenje sveobuhvatne podrške zaštite ljudskih prava, osnaživanje timova institucionalne podrške u zaštiti od nasilja i radu sa žrtvama rodno zasnovanog nasilja, povećanje kompetencije timova znanja, veština i procedura primene u praksi kroz iskustvo eminentnih trenera i inovativnih trendova.
– Znamo da najmanje moći imaju deca , stari, osobe sa invaliditetom, i žene bez obzira što nekada mogu biti moćne u pogledu zaposlenja, ekonomske moći, često su fizički slabije. Tako da su su nekako one oblasti gde mi ključno možemo da kažemo ko su te osobe koje su u jednom društvu najugroženije. Učinioci nasilja su oni koji imaju moći i tu moć zloupotrebljavaju . Imate moć da koristite za dobrobit jedne zajednice , za dobrobit svoje porodice, dece, ali ako zloupotrebljavate moći , kontrolišete članove svoje porodice, onda se to zove nasilje-kazala je Sadija Gicić, socijalna radnica i aktivistkinja za ženska prava iz Beograda.
Kako je rečeno, radionica je deo aktivnosti projekta koji će se u Boru realizovati deset meseci u oblasti unapređenja i zaštite ljudskih prava.
-Grad Bor je pokrenuo mnoge programe i od ove godine počinjemo da se bavimo nekim socijalnim pitanjima koja do sada možda nisu rešavana, između ostalog formiranje sigurne kuće koja od 2012.godine ne postoji na teritoriji istočne Srbije. Očekujemo do kraja ove godine da licenciramo uslugu sigurne kuće , ne zbog toga što za tim postoji velika potreba nego upravo zato što je takav vid socijalne podrške i pomoći građanima uvek neophodan. Neophodno je uvesti SOS telefone za žrtve nasilja u porodici. Vrlo je bitno da postoje takve linije i da postoji neko sa druge strane ko može dati prvu pomoć-naglasio je Aleksandar Milikić, gradonačelnik Bora.
Projekat se sprovodi u okviru Programa podrške civilnom društvu ”Dijalog promena – podrška reformama kroz saradnju Organizacija civilnog društva i javnih vlasti” ‘koji sprovodi BOŠ ( Beogradska Otvorena škola) u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Republičkim sekretarijatom za javne politike, Centrom za javne politike EU Univerziteta u Beogradu, Olof Palme Centrom, kao i u saradnji sa Uredom za druge vlade Republike Hrvatske. Projekat se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije na osnovu ugovora između Delegacije Evropske unije u Srbiji.
KOMENTARI