DOPRINOS EVROPSKOJ ZELENOJ INFRASTRUKTURI

KLADOVO-Pod  sloganom „Sačuvajmo prirodu zelenog pojasa“ Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije“, opština Kladovo  i Centar za kulturu obeležili su  „Dan evropskog zelenog pojasa“. Usled višedecenijskog Hladnog rata, na liniji gvozdene zavese koja je razdvajala Istočni od Zapadnog bloka stvorena je zelena zona u kojoj je bujala divlja priroda.

-Zeleni pojas povezuje 24 zemlje, prostire se duž više od 12.500 km predstavlja oslonac pan-evropske ekološke mreže  sa 40 nacionalnih parkova i sa više  od 3200 zaštićenih područja i daje nemerljiv doprinos evropskoj “zelenoj infrastrukturi“. Manifestaciju su podržali  Nemačka fondacija za životnu sredinu , Nemačka organizacija za tehničku saradnju (GIZ), Evropska asocijacija Zelenog pojasa i Fondacija „EuroNatur“- kazala je  Sandra Viger, menadžer fondacije „EuroNatur“.

Sektor  „Đerdapa“ sa prirodnim vrednostima ubraja se  u međunarodno važna  područja za ptice i centre evropskog biodiverziteta, a Kladovo je  s razlogom bilo domaćin manifestacije „Dan Zelenog pojasa“ kojom je obeležen  dan kada je pokrenuta evropska inicijativa za zaštitu prostora koji se proteže duž bivše „gvozdene zavese“.

– Zahvaljujući nacionalnom parku „Đerdap“,Kladovo se  našlo na prostoru Zelenog pojasa i  izabrano je  za mesto gde će se obeležiti dan koji treba ponovo da ujedini Evropu u novoj misiji zaštite prirodnog i kulturnog nasleđa,  našeg najboljeg izvoznog proizvod, istakla  je Sandra Jovanović, organizatorka „Dana Zelenog pojasa“.

Nizvodno od hidrocentrale kod Kladova  značajani su  lokaliteti Kladovska peščara stanište  63 vrste bilja  od kojih je 15 zaštićeno i Mala Vrbica   stanište  147 registrovanih vrsta ptica od koji su 80 gnezdarice. Ti resursi se nedeovoljno koriste smatra Radisav Čučulanović, predsednik opštine Kladovo.

-To što je propušteno možemo i moramo ispraviti jer je velika čast da je Kladovo izabrano za mesto u kome se obeležava Dan Zelenog pojasa.Kada su to prepoznali drugi naša je obaveza  da učinimo sve da  taj deo kulturnog nasleđa bude jedan od brendova opštine Kladovo, dodao je Čučulanović.

Izložbe domaće radinosti, meda i  narodnih rukotvorina, aktivnosti Udruženja za očuvanje prirode „Divljina“, biciklistička tura i posmatranje ptica u prirodnom staništu „Mala Vrbica“ bili su deo programa ukunponovanog u „Dan obeležavanja Zelenog pojasa“. Doprinos manifestaciji prigodnim kulturno-umetničkim programom dali su i članovi  AKUD „Polet“.Folklorno nasleđe i aroma  riblje čorbe koja se krčkala u kotliću potvrdili su bogatstvo različitosti kladovskog kraja.

M.R.

Projekat “Tri stuba razvoja Kladova: turizam, mala privreda i poljoprivreda“ sufinansira Opština Kladovo – „Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *