Službom u hramu „Sveti Nikola“ , litijom kroz naselje i prigodnim scensko muzičkim programom u mesnom Domu kulture u Tekiji obeležen je Dan sećanja na katastrofalne bujične polave koje su 15. septembra 2014. godine izmenile geografiju u tom naselju. Podivljala priroda za sobom je ostavila pustoš i u naseljima Podvrška, Velika Kamenica , Grabovica i u još 12 sela.
U ribarskom naselju smeštenom na obali Đerdapskog jezera u najlepšem delu NP „Đerdap“ tog tmurnog i kišovitog jutra na trenutak je zastao život. Na deo naselja u kratkom vremenskom intervalu bujične vode sručile su nepregledne količine zemlje , mulja, balvana i drugog otpadnog materijala. Kada je podivljala bujica u Tekiji noseći sve pred sobom uzela danak meštani su ostali bez domova, imovine i uspomena, ali ne i bez prijatelja koji su prepoznali njihovu nevolju. Zajednička želja svih bila je što brža sanacija štete koja je tada preme prvim preliminiarnim procenama iznosila 400
miliona dinara .Uz podršku pripadnika vojske Srbije, javnih preduzeća iz opštine Kladova, radnika i mehanizacije RTB Bor krenulo se u otklanjanje posledica bujičnih poplava.
– Zajedno sa vojskom Republike Srbije, mehanizacijom koja je morala da dospe do svakog sokaka uhvatili smo se u koštac sa nepreglednim količinama naplavina.Tokom radova impresionirala nas je odlučnost meštana da se život u Tekiji što pre normalizuje.To je bila vodilja da Tekiji vratimo imidž turističkog i mondenskog naselja,sa željom da bude lepše nego pre poplava. Misim da smo u tome uspeli – kazao je Saša Perišić iz Borske Kompanije „Ziđin“.
Na Danu sećanja predsednik Saveta MZ Tekiaj Branibor Atanacković zahvalio se svima koji su doprineli da se život u Tekiji normalizuje. Zahvaljujući ljudima dobre volje i plemenitog srca posrnula Tekija izdigla iznad svih nedaća i opet podseća na pitomo ribarsko naselje usidreno na obali Đerdapskog jezera.Kada je bilo najteže država nije zaboravila nevolje tekijanaca, ali ni meštana drugih naselja u opštini Kladovo koje su septembra 2014. godine pogodile katastrofalne poplave, poručio je Saša Nikolić predsednik opštine Kladovo.
Da je država uvek uz svoj narod uverili smo se na primeru sanacije posledica katastrofalnih poplava ne samo u Tekiji ,već i u drugim naseljima opštine Kladovo. Država je učinila sve da se život
normalizuje tako da je situacija na ugroženom području uz energičnu reakciju nadležnih u relativno kratkom roku stabilizovana. Uz pomoć šire zajednice i ljudi dobre volje pomoć je pravovremeno stigla do svih koji su pretrpeli štetu zbog septembarskih poplava 2014. godine- kazao je Nikolić.
Pre pet godina nad usnulom Tekijom nadvili su se tmurni oblaci noseći sa sobom tovar tuge i zla rekao nam je Mihajlo Sideris tada direktor škole čija se zgrada uz hram „Svetog Nikole “ suprostavila pobesneloj prirodi. Dan sećanja čuva spomen na dešavanja kada su u opštini Kladovo potopljena 283 objekta , dok su oštećene 544 kuće, pomoćne i ekonomske zgrade. Poplavljeno je 647 hektara obradivog poljoprivrednog zemljišta. Na mernim stanicama Kostol i Ključka terasa za 48 sati 15. i 16. septembra 2014. godine izmereno je 218 litara kiše po metru kvadratnom. Materijalna šteta je procenjena na milijardu 20 miliona, 280 hiljada dinara, stradalo je petoro ljudi, da se ne zaboravi.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Kladovo. “Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”.
KOMENTARI