BORSKE ŠKOLE NEMAJU PROBLEM SA BROJEM UČENIKA

Razvojni plan mreže javnih osnovnih škola na teritoriji grada Bora za period od 2019-2023. godine pokazao je da nema tehnoloških viškova radnika kao ni višak škola u Boru.

-Na svake četiri godine u obavezi smo da odradimo mrežu javnih osnovnih škola, koja nam omogućava da sagledamo realnu sliku i situaciju o školama u gradu. Nemamo tehnoloških viškova, kao ni višak odelenja, situacija je stabilna kada je reč i o gradskim i o seoskim školama. Isto tako radimo i mrežu predškolske ustanove-kazala je Tamara Paunović, član Gradskog veća zadužena za obrazovanje.

Ona je naglasila da su u mnogim školama u Srbiji pojedina odelenja  zatvorena, a negde čak i škole, što nije slučaj sa gradom Borom, gde nema problema po tom pitanju. Kako se navodi u kriterijumima i principima akta o mreži javnih osnovnih škola, ona može biti osnovana kao posebna ustanova za najmanje 480 učenika ili 16 odelenja, a može i za manje od 480 đaka ako na udaljenosti do dva kilometra ne postoji druga osnovna škola, osim u jedinicama lokalne samouprave koje imaju status grada.

– Pravilnik o osnovnom obrazovanju ukazuje na to  koliki broj odelenja škola mora da ima da bi postojala, kao i koliki je minimalan broj učenika, u slučaju da se na određenoj manjoj kilometraži nalaze dve škole kao što je kod nas slučaj sa osnovnim školama Branko Radičević i Sveti Sava, ali to važi za opštine a ne za gradove. Mi smo dobili status grada neposredno pre formiranja nove mreže škola, i time sačuvali obe škole kako ne bi došlo do njihovog spajanja, a samim tim i zaposlene – dodala je Paunovićka.

U odnosu na 70-te i 80-te godine, drastično je manji broj dece, ali unazad pet do šest godina broj prvaka se kreće od 380 do 400 đaka, i ne smanjuje se broj učenika.

-Za dve godina biće čak 430 đaka prvaka. Kada je reč o učenicima na teritoriji Borskog okruga, situacija u borskim školama je povoljna, dok su, nažalost, okolne opštine u problemu jer je  primećen  manji broj učenika, naročito u Negotinu i Kladovu kao i u Majdanpeku gde je iz godine u godinu manji broj đaka prvaka, ali i onih koji upisuju srednju školu.  U srednjim školama  imamo veliki broj obrazovnih profila, i bez obzira što nam svake godine od 25 do 30 učenika koji su završili osmi razred i odlazi iz Bora,  isto toliko učenika nam dolazi iz Majdanpeka, Negotina, Kladova, Sokobanje, Knjaževca, Bogovine i Zaječara, tako da nemamo manji broj đaka – dodaje Paunovićka.

Bor je jedan odretkih gradova koji je u okviru mreže škola istakao novinu, a to je istureno odelenje Muzičke škole “Miodrag Vasiljević” u Boljevcu, i tako iskazao potrebu za većim brojem odelenja a ne za smanjenjem kao što je slučaj u drugim mestima u Srbiji.

-Postoji veliko interesovanje dece iz Boljevca za upis u Muzičku školu “Miodrag Vasiljević” u Boru, tako da je direktor  došao na ideju i obratio se nadležnom ministartvu sa predlogom da se otvori istureno odelenje muzičke škole u Boljevcu gde je upisano 50 učenika, i Bor je jedan od retkih gradova koji je dobio saglasnost na uvećanje – kazala je Tamara Paunović.

Projekat “U potrazi za obrazovanjem” sufinansiran je iz budžeta Grada Bora. “Stavovi izneti u podržanom medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *