BOR DOBIJA GRADSKI SISTEM MONITORINGA VAZDUHA

Kakav vazduh udišemo (1)

Prema sveobuhvatnom izveštaju Globalnog saveza za zdravlje i zagađenja (GAHP) Srbija je  prva u Evropi i deveta u svetu po stopi smrtnosti od zagađenja. Prema tom izveštaju iz 2017. godine, u Srbiji je zabeleženo 12.317 smrtnih slučajeva izazvanih zagađenjem , od čega je zagađenje vazduha uzrok 9.902 smrtnih slučajeva. Ni četiri godine kasnije, situacija nije mnogo bolja u Srbiji kao ni u Timočkoj Krajini, jer se i dalje dešavaju prekoračenja dozvoljenih graničnih vrednosti, koja su za gradove u Timočkoj Krajini naročito karakteristična za grad Bor.

Zagađenje  u gradu Boru je pretežno industrijske prirode. Povećane koncentracije štetnih isparenja i čestica koje se dešavaju iznad graničnih vrednosti posledice su rada topionice bakra i fabrike sumporne kiseline,  ranije iz sastava RTB „Bor“ a sada  kompanije Serbia Zijin Copper, i zagađenje u ovom mestu je pretežno nastalo usled rudarskih aktivnosti.

Pre nepunih mesec dana, tačnije 19.maja 2021.godine, na mernim mestima u gradu Boru zabeležen je povećan nivo koncentracije sumpordioksida (SO2), čak tri do  pet puta od dozvoljenih graničnih vrednosti.

Prema podacima koji su istog dana istaknuti  na sajtu grada Bora 19.maja ove godine  je u periodu od 5 do 8 časova ujutru na mernom mestu Institut izmerena koncentracija sumpordioksida opasna po zdravlje ljudi.  Na gradskom sajtu je tada bilo istaknuto da je u 6 časova je na mernom mestu Institut, koncentracija SO2 iznosila 1003,08 mikrograma po metru kubnom, u 7 sati 1622,97, a u 8 sati 807,51 mikrograma po metru kubnom, što je iznosilo od tri do gotovo pet puta više od graničnih vrednosti. (350 mikrograma ). U gradskom parku nivo SO2 je tog dana u sedam časova iznosio čak 1792,94 mikrograma po metru kubnom. Osim SO2, prisustvo suspendovanih PM čestica, takođe je bilo preko dozvoljenih vrednosti na oba merna mesta.

Brojna istraživanja su pokazala da suspendovane čestice (PM10 i PM2,5) prodiru direktno u pluća a nakon toga i ostale vitalne organe, izazivajući razvoj auto-imunih bolesti i pada imuniteta. Prema analizi Agencije za zaštitu životne sredine, Bor i Zaječar su među 16 najzagađenijih mesta u Srbiji kada je reč o kvalitetu vazduha. U Godišnjem izveštaju o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji za 2019.godinu , u aglomeraciji Bor, vazduh je tokom 2019. godine  bio treće kategorije, prekomerno zagađen vazduh, usled prekoračenja granične vrednosti SO2,  dok je u Zaječaru označeno prekoračenje granične vrednosti za suspendovane čestice PM10.

U tom izveštaju se navodi da je tokom 2019.godine parametar koncentracija sumpor – dioksida opasna po zdravlje ljudi  na mernoj stanici Gradski park, koja se nalazi u strogom  centru grada zabeležena čak 13 puta, što je značilo da je koncentracija SO2 ili azot dioksida NO2 na jednom mestu bila duže od tri sata u količinama iznad dozvoljenih (500 mikrograma po satu). U izveštaju je naglašeno da su  opasnije koncentracije suspendovanih čestica po zdravlje ljudi jer u njima ima teških metala poput olova, arsena, nikla, kadmijuma a one se prema indikativnim merenjima na godišnjem nivou u poslednje četiri godine uzastopno ponavljaju.

Tabela –Izvor: Godišnji izveštaj o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji za 2019.godinu

-Analizom broja indikativnih merenja PM10 čestica na godišnjem nivou u izabranim gradovima za poslednje četiri godine  vidi se njihovo ponavljanje iz godine u godinu u nedovoljnom broju za ocenu kvaliteta vazduha, koje ne daje preduslove za sprovođenje aktivnosti za smanjenje aerozagađenja. Zbog toga je neophodno preporučiti lokalnim samoupravama, koje za realizaciju lokalnih programa monitoringa kvaliteta vazduha godinama daju sredstva za indikativna merenja, da neizostavno, nakon analize rezultata indikativnih, u narednoj godini sprovode fiksna merenja. Samo tako bi se dobila prava slika stanja u ovoj oblasti i prema njoj, ukoliko je potrebno, donosile mere za zaštitu zdravlja građana od prekomernog zagađenja vazduha-navodi se u Godišnjem izveštaju o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji za 2019. godinu.

Gradsko veće grada Bora je na sednici prošlog četvrtka usvojilo predlog Kratkoročnog akcionog plana za smanjenje zagađenja vazduha u Boru, koji će, ukoliko ga odbornici usvoje na prvoj narednoj Skupštini grada, početi da se primenjuje.

-Ovim dokumentom smo definisali na koji način će se ponašati u narednom periodu  grad ali i svi zagađivači koji utiču na životnu sredinu i to je ono o čemu smo razgovarali sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu. Ekologija je jedno od bitnijih pitanja u gradu Boru u narednom periodu, i cilj je da se zaštita životne sredine na teritoriji grada podigne na viši nivo-rekao je gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić.

U dokumentu  „Godišnji izveštaj o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji za 2019.godinu“  naglašeno je da bi lokalne samouprave trebalo da krenu sa sprovođenjem fiksnih merenja, i gradonačelnik  Aleksandar Milikić objašnjava  da će u Boru uskoro biti formiran nezavistan sistem monitoringa vazduha.

– Razgovarali smo sa predstavnicima Ministarstva rudarstva i energetike i uskoro ćemo formirati gradski sistem monitoringa vazduha i pratiti situaciju  u realnom vremenu. Videćemo da odvojimo finansijska sredstva iz budžeta grada Bora ili putem projekata da u realnom vremenu uradimo i monitoring voda, i tako formiramo svoju bazu koju ćemo javno prikazati građanima, i ustupati nadležnim ministarstvima i kompanijama koje posluju na teritoriji grada-dodao je Milikić.

Kompanija Serbia Zijin Copper  je nedavno saopštila da je obustavila proizvodnju i započela remont 23 maja, koji je bio planiran za 01.jul, upravo radi sprečavanja pojave aerozagađenja i u najvećoj meri da bi sačuvali zdravlje građana Bora.

Izvor: Agencija za zaštitu životne sredine – Godišnji izveštaj o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji za 2019.godinu

Projektni tim nedeljnika „Timočke“

 

 

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *