Pojava afričke svinjske kuge u Srbiji iako je bezopasna za ljude, za razliku od klasične svinjske kuge koja se može iskoreniti vakcinisanjem životinja, afrička svinjska kuga je neizlečiva bolest, čulo se na sastanku sa predsednicima Saveta mesnih zajednica iz
opštine Kladovo.
Zaraza se može proširiti preko telesnih tečnosti, zatim odeće i obuće, preko leševa inficiranih svinja ili ako se svinje hrane zaraženim mesom ili mesnim prerađevinama. Opasna su i mesta gde je zaražena životinja boravila, svinje se mogu zaraziti i ako dođu u dodir sa zaraženom vodom ili ako dođu u kontakt sa drugim životinjama koje prenose virus, a to su glodari, insekti pa i ljudi.
– Pod zaraženim mestom smatra se prostor prečnika tri kilometra, dok je ugroženo područje prečnika 10 kilometara. Jedini način sprečavanja širenja virusa je ubijanje živih životinja i uklanjanje leševa takozvanim neškodljivim spaljivanjem. Eutanaziju i uklanjanje, te dezinfekciju prostora mogu da vrše samo ovlašćena lica. Nema zakopavanja, bacanja u reku, to je strogo zabranjeno i farmeri ne smeju sami da ubiju obolelo grlo. Leševi se uklanjaju na propisan način i zakopavaju se na precizno određenom mestu- kazao je Željko Martinović iz Opštinskog štaba za vanredne situacije.
Sve svinje moraju biti obeležene, vakcinisane protiv klasične kuge I da ih prati odgovarajuća dokumentacija, jedna je od poruka sa sastanka..
– Iako je u Srbiji afrička kuga svinja pod kontrolom, područje Borskog okruga proglašeno je takozvanom „A“ zonom, odnosno zonom visokog rizika. Svaku pojavu ili naznaku bolesti vlasnici svinja u opštini Kladovo moraju prijaviti veterinarskoj stanici „Animal Duo“ iz Negotina, pozivom na broj telefona 545-197 ili veterinarskoj inspekciji- naglasio je Milisav Ratopekić, zamenik predsednika opštine Kladovo.
KOMENTARI