AMERIKANCI ČESTITALI POSLOVODSTVU RTB-A EKOLOŠKE REZULTATE

dsc_0033Dva eksperta iz Amerike, Erik Partelpog i Teri Braun, koje je radi provere opravdanosti uloženih sredstava u izgradnju novih pirometalurških agregata i postrojenja u Boru, drugi put ove godine poslala kanadska EDC banka, izjavili su danas da su veoma zadovoljni onim što su videli „na terenu“. S obzirom na to da nezavisni inženjeri u ime EDC banke kontrolišu opravdanost uloženog novca sa tehničko-tehnološkog, ekološkog i ekonomskog aspekta, Partelpog i Braun su se u reviziji osvrnuli na sva tri segmenta.

-Prema preliminarnoj reviziji operativnih podataka vidim da su ostvarenja danas mnogo bolja nego ranije. Postigli ste i neuporedivo bolje rezultate po pitanju smanjenja koncentracije SO2 gasa i čestitam vam zbog toga. Sada je sve u skladu sa srpskim zakonom i propisima rekao je nezavisni inženjer iz Amerike Teri Braun.

Njegov kolega Erik Partelpog, kome je ovo druga radna poseta RTB-u Bor, pridružio se Braunovoj oceni. – U februaru ove godine sam prvi put bio u Boru i, u odnosu na ono što sam tada video, mogu da kažem da sada vidim velika poboljšanja i da RTB ide krupnim koracima u pravom smeru. To kažem jer ovaj posao u topionicama širom sveta radim od 1977. godine i video sam mnoga pirometalurška postrojenja i fleš-topionica. Video sam i ovu pre deset meseci, a ona sada radi mnogo efikasnije rekao je Partelpog.

dsc_0009Njihovo stručno mišljenje, u svojstvu nezavisnih inženjera, veoma je važno,  jer od njihovog izveštaja i angažmana, koji je u skladu sa svetskom praksom, zavisi dinamika otplate robnog kredita koji je „Boru“ i državi Srbiji odobren za izgradnju nove topionice, objasnio je generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski.

-Partelpog i Braun su ovde sa zadatkom da, najpre, provere kako radi topionica i da li smo mi kao menadžment osposobljeni da je sa zaposlenima vodimo kako treba. Treće, ali i najvažnije, tu su da utvrde da li možemo vraćati na vreme anuitete za kredit koji smo uzeli. Rate smo dosad vraćali uz pomoć Vlade Srbije, ali mora da se kaže da smo dugo radili u improvizovanim uslovima jer nas je SNC Lavalin ostavio „na cedilu“ da sami uhodavamo proces. Sami smo, nakon požara, remontovali topionicu i fabriku sumporne kiseline i remont, umesto za 14, završili za pet dana. Danas topionica radi sa boljim parametrima, ali još uvek ima mesta za par koraka do onih koji su dizajnom postavljeni. Proces je gotovo savladan i sada ga samo treba „doterivati“ do što veće dobiti. A, za to je potrebno vreme i kapital, ali odgovorićemo i tom zadatku kazao je Blagoje Spaskovski.

Uz to, dodao je Spaskovski, bezbednost radnika podignuta je na maksimalan nivo, nivo kakav je u Americi i Evropskoj uniji, a od posebne važnosti je i ekološka pobeda koju je RTB postigao.

Potvrđujući njegove reči Braun je, govoreći o ekologiji, naglasio da su kolega i on primetili vidna poboljšanja i u delu tretmana otpadnih voda.

– U svakom segmentu ekologije, pa i u tretmanu otpadnih voda, idete napred. Sve se poboljšava i funkcioniše kako treba. Radi se kvalitetnije i u okvirima koji zadovoljavaju srpske standarde ocenio je Braun.

Spaskovski je naglasio da mu je ocena rada postrojenja za tretman otpadnih voda, koju su dali nezavisni inženjeri iz Amerike, posebno važna jer je, kako je rekao, upravo u tom delu zabeležena najveća ušteda dok se nova topionica gradila.

-Fabrika za prečišćavanje voda je po baznom dizajnu trebalo da košta 35 miliona evra. Umesto da da te pare, RTB je revitalizovao svoje staro postrojenje i uložio u njega samo  milion i 250 hiljada evra. Kako ono radi, rekao vam je Braun, ne ja. To je odgovor i svim zlonamernicima koji ocenjuju ulaganje u novu topionicu kao veliko. Mogu doći i oni da provere, a ne da snimaju sa svojih terasa i vodenu paru „promovišu“ u dim zaključio je Spaskovski

G. Tončev Vasilić

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *