EDUKACIJOM DO BOLJIH PRINOSA

negotin-fao-predavanje-2Serijom predavanja, Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) u saradnji sa Poljoprivrednom savetodavnom stručnom službom Negotin (PSSS) i lokalnom samoupravom, nastoji da edukuje poljoprivrednike i pomogne im da što bolje vode svoja gazdinstva. Tako je u Negotinu, u okviru projekta “Pomoć EU poplavljenim područjima u Srbiji”, održan drugi seminar, ovoga puta na temu prilagođavanja ratarske proizvodnje klimatskim promenama.

Poljoprivrednici, vlasnici malih gazdinstava, koji su i pretrpeli najveću štatu od poplava i nepovoljnih vremenskih prilika imali su prilike da od dr Dragana Terzića, FAO konsultanta za ratarstvo, kao i savetodavaca PSSS Negotin, Vladice Stefanović i Vladice Gavrilovića nauče nešto više o uzorkovanju zemljišta, analizama, ali i da čuju i konkretne ideje kako i kojim merama adaptacije da vrate zemljištu prvobitnu namenu, nakon katastrofalnih poplava, i povećaju prinose.

-Potrebno je da se razmišlja o nekim ozbiljnijim meliorativnim merama kako bi se unapredilo zemljište, kako bi se zemljište dovelo u neko pogodno stanje, unapredio i njegov fizički, hemijski i biološki sastav da bi zemljište, kao neka vrsta amortizera između klime i čoveka imalo veći kapacitet da amortizuje te neke negativne pojave koje se pojavljuju – kaže dr Dragan Terzić, FAO konsultant za ratarstvo.

Po rečima organizatora, cilj ovakvih predavanja je da  se poveća otpornost malih poljoprivrednih domaćinstava, a istovremeno i smanji rizik od prirodnih nepogoda, kao što su poplave, suša, najezde štetočina.

negotin-fao-predavanje-1-Osnovni cilj ovoga projekta da se pomogne ljudima da ponovo uspostave svoju proizvodnju ili da makar vrate na nivo proizvodnje koji su imali pre nego što su im imanja stradala u poplavama. Evropska unija je od početka ovog programa, koji se imprementira preko Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), donirala 9,5 miliona evra – rekao je Karl Hajnc Vogel, predstavnik DEU.

Poljoprivrednim proizvođačima su predavači nastojali da predstave različite načine i postupke za unapređenje proizvodnje, uz različite agrotehnike i tehnološke postupke.

-Opština Negotin je 2014. preživela u tri navrata poplavu i imala od nje velike štete. Nama je u susret izašla EU, preko Organizacije FAO. Imali smo preko 300 poplavljenih poljoprivrednih domaćinstava, uglavnom su štete bile na ratarskoj, povrtarskoj proizvodnji, a takođe i na stočarskoj i pčelarskoj. Oni su nam pomogli u više navrata kroz brojne donacije od stočne hrane, đubriva, semena, mehanizacije, sistema za navodnjavanje do plastenika i košnica. Ovaj program se, inače, nastavlja i tokom sledeće godine, pa će biti još pomoći za poljoprivrednike – kaže Slađana Stojanović, šef odeljenja za društvene delatnosti, privredu i razvoj Opštinske uprave Opštine Negotin.

Usvajajući nova praktična znanja u oblasti poljoprivredno-tehničkih postupaka i uz primenu najboljih praksi za rukovođenje gazdinstvima, očekuje se da se poljoprivrednici, baš uz pomoć ovakvih edukacija, lakše prilagode promenama u prirodi.

-Bez pomoći opštine i republike teško da bi poljoprivrednici mogli danas da privređuju. Moje domaćinstvo se bavi ratarstvom i stočarstvom i smatram da nam ovakva predavanja mnogo znače, pogotovu jer su ovde u Negotinskoj krajini, više nego u drugim sredinama, izražene upravo te klimatske promene sa izrazitim i nepovoljnim sušama – kaže Mića Katić, poljoprivrednik iz Sikola.

FAO će, ističu nadležni, i u narednom periodu organizovati predavanja na kojima će poljoprivrednici, osim teoretskih znanja, imati prilike i da  učestvuju u radionicama i diskusijama, kao i da obilaze demonstraciona polja, kako bi usvojili potrebna znanja i shvatili da je prilagođavanje promenama nužno i moguće.

Projekat „Negotin na putu transparentnog, ekonomskog, infrastrukturnog i stabilnog razvoja“ sufinansira Opština Negotin.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *