Prema podacima Policijskih uprava u Boru i Zaječaru na području dva Timočka okruga u 2015. godini svakog dana su dostavljane po dve prijave nasilja u porodici. U tom delu Istočne Srbije tokom popisa 2011. godine popisano je 243.815 stanovnika , a u četiri opštine Zaječarskog okruga evidentirana je 491 prijava sa elementima nasilja u porodici, dok je u Borskom okrugu podneto 766 prijava, lakše ili teške telesne povrede pretpelo je 289 lica. Ti podaci bili su crveni alarm za „Resurs centar “ iz Majdanpeka da se pokrene inicijativa za realizaciju projekta „Cigla po cigla izgradnja održive sigurne kuće u Istočnoj Srbiji“ – poruka je sa tematskog seminara koji je održan u Kladovskom hotelu „Đerdap“.
-Projekat ima za cilj da se pokrene kampanja za formiranje sigurne kuće i doprinese stvaranju održivog mehanizma za njeno finansiranje. Na seminaru u Kladovu predstavnici Centara za socijalni rad, zdravstvenih ustanova i policije iz osam opština prošli su prvu fazu obuke za rad u sigurnoj kući. Bila je to i prilika za razmenu iskustava u primeni Protokola za postupanje u slučajevima nasilja u porodici , kao i o modelima funkcionisanja sigurne kuće. Pokretanje kampanje „Cigla po cigla“ očekuje se na jesen -kazao je Boris Ilijevski iz Resurs centara Majdanpek.
Na zadatu temu učesnicima stručnog seminara govorila je Vesna Stanojević koordinatorka Savetovalištva protiv nasilja u porodici. Ona je ukazala na položaj žrtava nasilja i na postojeće mehanizme za njihovu zaštitu .
– Nasilje u porodici ne sme da se trpi, žene moraju da odlučno prekorače prag stida ili sramote koji ih uglavnom koči da izađu iz pakla, jer to je jedini način da se otarase nasilnika. U prednacrtu Zakona o zaštitui žena od nasilja koji se nalazi na javnoj raspravi sadržane su novine od kojih očekujemo bolju zaštitu žrtava nasilja u porodici. Posebno obučena policijska jedinica, tužioci i sudije, nova krivična dela, kao što su proganjanje i seksualno uznemiravanje, umrežene institucije, hitno udaljenje nasilnika iz stana i zabrana prilaska na mesec dana, baza podataka porodičnih nasilnika su novine koje donosi nacrt zakona čiji je cilj da se ne ponove mračne statistike iz poslednjih godina- naglasila je Vesna Stanojević koordinatorka Savetovalištva protiv nasilja u porodici.
U 2015. godini od 766 ,u opštini Bor evidentirano je 327 slučajeva sa elementima nasilja u porodici,u Negotinskoj 258, u Kladovskoj 135 i u opštini Majdanpek 46 . Broj oštećenih lica nad kojima je izvršeno krivično delo nasilje u porodici na teritoriji Policijske uprave u Boru je 160, od toga na području opštine Bor 53,u Negotinskoj 59 i u opština Kladovo i Majdanpek evidentirana su po 24 oštećena lica. Reč je uglavnom o lakšim i težim telesnim povredama, a na sreću nije bilo slučajeva sa smrtnim ishodom.To su razlozi za izgradnju sigurne kuće u Istočnoj Srbiji, poruka je sa tematskog skupa koji je održan u gradu na Dunavu.
KOMENTARI