Predsednik opštine Knjaževac Milan Đokić i predstavnici nemačkog GIZ-a i Ministarstva poljoprivrede razgovorali su nedavno u Vlaškom Polju sa poljoprivrednicima, nezadovoljnim komasacijom. Lokalna samouprava, kako je rečeno, izdvojiće dodatna sredstva za raščišćavanje terena.
Dobra namera da se uređenjem poljoprivrednog zemljišta u Vlaškom Polju, stvore uslovi za razvoj poljoprivrede pokazala se u praksi kao težak proces sa puno nezadovoljnih ljudi. Dok jedni smatraju da je selo komasacijom dobilo mnogo, drugi misle da se postupalo nepravedno, da su umesto oranica dobili šume, kao i da je bilo privilegovanih.
– Ušli smo u proces komasacije zato što nismo imali dobre puteve i nismo mogli da dođemo do svojih njiva. Sada su putevi uređeni i do njiva se može i putničkim kolima – kaže Milomir Petrović iz Vlaškog polja.
Još jedan meštanin Vlaškog polja Slobodan Prvulović, tvrdi da ljudi uopšte nisu zadovoljni komasacijom.
– Katastrofa je šta je urađeno. Uzimane su obradive površine dobijani krševi i šume –naglašava Prvulović, a Vukašin Radosavljević dodaje : „prvo su nadeljeni bliski prijatelji članova komisije, oni su dobili adekvatnu površinu, bolju nego što su imali“.
Svoje primedbe vlaškopoljci su saopštili lokalnoj samoupravi, predstavnicima nemačkog GIZ-a i Ministarstva poljoprivrede. Nakon žučne diskusije predsednik opštine Milan Đokić predložio je da opština reši deo problema izdvajanjem dodatnih sredstava za raščišćavanje terena.
– Mi ćemo kao lokalna samouprava u narednim danima pokušati da rešimo deo problema tako što ćemo izdvojiti dodatna sredstva za raščišćavanje terena, odvoženje kamenja. Nadam se da ćemo time povećati procenat zadovoljnih nadelom, koji, u skladu sa zakonom, imaju pravo na žalbu- kazao je Đokić.
Svaki učesnik komasacije, nezadovoljan nadelom, moći će da se obrati Ministarstvu poljoprivrede, istakao je Zoran Knežević iz Uprave za poljoprivredno zemljište.
– Što se nadele tiče, mi smo im ukazali da ukoliko nisu zadovoljni imaju prava na žalbu i mi ćemo kao Ministarstvo poljoprivrede, u skladu sa zakonom, to i odlučiti. Sve one koji budu u pravu, Ministarstvo će poništiti nadelu i tražiti od komisije da izvrši novu nadelu poljoprivrednog zemljišta – rekao je Knežević.
Komasacija u Vlaškom Polju počela je pre gotovo tri godine na oko 200 hektara. Pored uređenja poljoprivrednog zemljišta, izgrađeno je 18 kilometara poljskih puteva, iskopano oko kilometar i po kanala. Bio je to posao u koji su nemačka organizacija za međunardonu saradnju GIZ i Ministarstvo poljoprivrede Republike Srbije uložili oko 200 hiljada evra.
KOMENTARI