Većina odbornika Skupštine opštine Bor, u kojoj je na vlasti SNS, dala je saglasnost na predlog rešenja o davanju saglasnosti na odluke nadzornih odbora javnih preduzeća ’’3. oktobar’’ i ’’Vodovod’’ za obezbeđenje sredstava za plaćanje uglja i jemstva za ispunjenje obaveze koje JKP „Toplana“ ima prema dobavljačima energenata. Ovo je učinjeno kako bi grejna sezona počela na vreme, a tokom zime obezbedile dovoljne količine uglja za grejanje, budući da je u Boru čak 95 odsto grada priključeno na toplifikacioni sistem.
Odbornik SPS, Dobrica Đurić, upozorio je, međutim, da je „Toplana“ već dugo u teškoj finansijskoj situaciji i da zbog toga preti da povuče javni sektor na dno. Isto je potvrdio i dr Predrag Balašević, iz Vlaške narodne stranke, i naglasio da se problemi vezani za „Toplanu“ godinama ’’ponavljaju, a ne rešavaju’’.
– Bojim se da, ukoliko se ne ispoštuje dogovor koji bude uspostavljen sa dobavljačem, postoji realna opasnost da ceo javni sektor bude u blokadi, javna preduzeća neće biti u mogućnosti da isplaćuju zarade radnicima, a sve zbog toga što dugi niz godina imamo problem u „Toplani“ – istakao je Balašević.
Predsednik opštine Bor, Živorad Petrović, podsetio je prisutne odbornike da se „Toplana“ našla u nezavidnoj situaciji zbog velikih dugovanja, koja su stvarana od 2002 godine, od kada ovo preduzeće samostalno posluje.
– Tačno je da „Toplana“ duguje 1,2 milijarde dinara od kojih je 800 miliona dinara dug prema EPS – potvrdio je Petrović, koji je, u jednom vremenskom periodu, bio direktopr JKP ’’Toplana’’. – Niškom ’’Jugoistoku’’ duguje se 350 miliona, dok je obaveza za ugalj 314 miliona dinara. Ali, to su dugovanja koja su stvarana do 2010. godine, budući da naši prethodnici nisu plaćali ugalj i električnu energiju!
Petrović je istakao da se ’’neprestano traga za rešenjem kako bi se ovo preduzeće izvelo iz dubioze’’. Po negovim rečima, veliki problem je i taj što ’’Toplana’’ od građana i privrede potražuje gotovo – 700 miliona dinara, koje će morati, kako zna i ume, da naplati!
– Jedno od rešenja je i zamena kotla, jer je neefikasnost postojećih najveći problem u radu ’’Toplane’’, s obzirom da je reč o kotlovima koji zahtevaju izrazito čiste i kalorične ugljeve, kojima je i cena visoka. Naći ćemo mogućnosti da odvojimo sredstva i zamenimo jedan kotao. Imali smo razgovore sa predstavnicima udruženja toplana Srbije i resornim ministarstvom i najverovatnije ćemo aplicirati za kredit kod KfW razvojne banke – rekao je Petrović.
KOMENTARI