Ekološki aktivizam u gradu Boru kada se govori o mladima je razvijen, treba ga podstaći i mlade više uključiti u aktivnosti koje se organizuju. Po rečima Nikole Stojkovića iz UG „Alternativa Bor“ mladi su delimično uključeni u problematiku ekologije, više na inicijativu pojedinca ili organizacije kao što je ovo UG, koje je organizovalo razne akcije na temu zaštite životne sredine.
-Sa ciljem da edukujemo mlade u većem broju o značaju zaštite životne sredine, obučili smo preko 400 osnovaca iz grada i sa sela za period od tri školske godine. Edukacija mladih je veoma značajna, u praksi je popravljena slika po pitanju angažovanja mladih u ekološkim akcijama tako da ćemo nastaviti sa edukacijama i aktivnostima kako bi se kontinuitet održao. I kao pojedinac i kao udruženje sem organizovanja tribina o edukaciji, ekoloških kampova i ostalog, aktivno sarađujemo i učestvujemo sa drugim organizacijama i lokalnim inicijativama. Potrebno je sve obuhvatiti u lancu kako bi nam se problemi rešili i ne bi ponavljali i samim tim bili samo održivi. Osim mladih, potrebno je uvek uključiti i ostalo građanstvo, partnerske organizacije, lokalne kompanije kao i lokalnu samoupravu. Neophodno je i da lokalna samouprava ima više želje i resursa za rešavanje problema ekologije i da razmatra dobre ideje od strane stanovništva i organizacija koje bi mogle da se realizuju za dobrobit svih građana Bora-kaže Stojković.
Najznačajnija akcija prema mišljenju Stojkovića, koju je organizovalo ovo UG, je akcija čišćenja divlje deponije kod potoka na starobanjskom putu u naselju Metalurg.
-U toj akciji koju smo organizovali uz pomoć 150 mladih ljudi iz naše i partnerskih organizacija i to u dva navrata potpuno očistili potok. Sama akcija je bila deo kampanje „Blic“-a „Očistimo reke Srbije“ i bila je promovisana u njihovim novinama. Isto tako su nam dragi svi ekološki kampovi koje organizujemo na Borskom Jezeru i drugim lokacijama već 10 godina u kontinuitetu, kao i sve edukacije koje smo radili sa osnovcima, kao UG „Alternativa Bor“ . Mladi jesu informisani, situacija se popravlja ali treba svakako nastaviti sa edukacijom kako bi se održao kontinuitet. Bez naše inicijative postoji ali za rešavanje samog problema potrebna je ozbiljna logistika i uključivanje svih grupacija, mladi žele da učestvuju i potrebno ih je uključiti- zaključuje Stojković.
Projektni tim “Timočkih”
Projekat “Mladi i ekologija” sufinansiran je iz budžeta grada Bora. “Stavovi izneti u podržanom medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”.
KOMENTARI