OBELEŽEN MEĐUNARODNI DAN CIVILNE ZAŠTITE

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana civilne zaštite održana je danas svečana sednica Gradskog štaba za vanredne situacije na kojoj je bilo reči o stepenu dostignutog razvoja civilne zaštite na teritoriji grada Bora a dodeljena su i priznanja za doprinos u razvoju civilne zaštite.

-Prošla godina  je sigurno jedna od najuspešnijih  kada je reč o organizaciji i radu gradskog štaba za vanredne situacije . Pokrenuli smo nešto što nije funkcionisalo nekoliko decenija i kroz rad štaba smo sve obaveze i zadatke podigli na najviši mogući nivo. Uvek ima prostora da se još više unapredi rad štaba i tome ćemo i težiti u narednom periodu. Najvažnije je da smo uspeli  da kroz rad štaba i poverenika  dođemo do svakog našeg sugrađanina–  kazao je Aleksandar Milikić, gradonačelnik grada Bora.

Na sednici je rečeno da je u prethodnom periodu formiran  Opštinski štab za vanredne situacije i stručno-operativni  timovi za zaštitu i spasavanje u vanrednim situacijama.

– Imenovani su i poverenici i njihovi zamenici civilne zaštite u svim gradskim i seoskim mesnim zajednicama, doneta je odluka o određivanju osposobljenih pravnih lica za zaštitu i spasavanje u vanrednim situacijama i sprovedena je obuka članova štaba, poverenika i zamenika poverenika civilne zaštite. Takođe je izrađena procena rizika od elementarnih i drugih nepogoda na teritoriji grada Bora, sproveden postupak javne nabavke za zamenu postojeće neispravne sirene za javno uzbunjivanje smeštene na krovu zgrade generalne direkcije RTB pri čemu je dobijena saglasnost MUP-a da se ista izmesti na krov zgrade Gradske uprave – kazao je Danijel Aleksić, član Gradskog veća zadužen za vanredne situacije.

On je naglasio i da je grad Bor konkurisao kod IPA fonda sa projektom čiji je cilj jačanje kapaciteta  osposobljenih pravnih lica za zaštitu i spasavanje u vanrednim situacijama na teritoriji grada Bora.

-Očišćena su kritična korita vodotokova drugog reda u šest seoskih mesnih zajednica i sprovedene su preventivne aktivnosti za sprečavanje pojave požara na otvorenom prostoru – dodao je Aleksić.

Zadaci štaba u narednom periodu, koji su definisani Zakonom o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama koji je stupio na snagu krajem 2018. godine su: izrada i donošenje plana zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama, eksternog plana zaštite od velikog udesa za SEVESO postrojenje, donošenje nove odluke o funkcionisanju civilne zaštite na teritroriji grada Bora, formiranje jedinica civilne zaštite opšte namene, njihovo opremanje i obučavanje koje će se sprovesti u saradnji sa Srpsko-ruskim humanitarnim centrom iz Niša, izrada studije pokrivenosti sistema za javno uzbunjivanje za teritoriju grada Bora, zamena dve neispravne sirene za javno uzbunjivanje, određivanje subjekata od posebnog značaja za zaštitu i spasavanje grada, i formiranje Gradskog štaba za vanredne situacije što je prouzrokovano izmenom Statuta grada Bora.

-Obeležavanjem prvog marta, Međunarodnog dana civilne zaštite,  Sektor za vanredne situacije želi da ukaže na značaj razvoja podizanja nacionalnih kapaciteta i podizanja bezbedonosne kulture naših sugrađana jer smo  svedoci činjenice da iz dana u dan imamo sve veći broj požara, poplava, tehničko tehnoloških udesa i ostalo što utiče na bezbednost građana i njihove imovine- rekao je Miodrag Marković, načelnik Odeljenja za vanredne situacije grada Bora.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *