Povodom 22. septembra ,dana oslobođenja opštine Kladovo u Drugom svetskom ratu, cveće na spomen obeležja u gradu i u naselju Vajuga položile su delegacije SUBNOR-a i lokalne samouprave i ambasade Rusije u Beogradu. U delegaciji opštine Kladovo bili su Milena Velišić Božanović, zamenica predsednika opštine, Slaviša Tufajević, predsednik SO Kladovo i Miroslav Jonašković, član Opštinskog veća.
Lokalna zajednica podržala je tradiciju sećanja na datum iz prošlosti jer je tog dana u kladovski kraj pre 74 godine stigla sloboda. Do pre 16 godina 22. septembar se obeležavao kao Dan oslobodjenja te podunavske opštine, a danas su ostale samo uspomene.
– Tradiciju čuva SUBNOR jer redovno organizuje okupljanja pored spomen obeležja u gradu, ali i u naselju Vajuga na mestu na kome su se srele jedinice Ukrajinskog korpusa Crvene armije i devete Udarne srpske brigade. Iz tog naselja su započele završne operacije u oslobađanju tadašnje države od okupatora-kazao je Nebojša Stojanović predsednik, OO SUBNOR-a.
Nakon što su Rusi ušli u Srbiju, vojnici Crvene armije i jugoslovenski partizani krenuli su u široku ofanzivu i tom delu zemlje podarili su slobodu. Bila je to prekretnica u borbi protiv nemačkog agresora i zato istorija mora da se pamti.
-Ponosni smo na saznanja da opština Kladovo ne zaboravlja žrtve rata i svakog 22. septembra mi se setimo dela hrabrih ratnika koje je do pobede vodila želja za slobodom. Istorija nas uči da u selu Vajuga nije bilo mnogo vremena za odmor boraca jer je započela zajednička ofanziva koja je doprinela porazu nemačkog agresora i na tu činjenicu moramo biti ponosni- poručio je Denis Kruglov, ataše ambasade Rusije u Beogradu.
Na dane iz ratne prošlosti putnicima namernicima poruku šalje spomenik podignut 1985. godine. Kako se čulo u naselju Vajuga to je podsetnik na vreme kada su srpski i ruski vojnici zajedničkim akcijama ispisali slavnu stranicu ratne istorije.
KOMENTARI